ilk türk kadın mitin 103.yıl (1)

 

Ataşehir Belediyesi ve Ataşehir Kastamonu Dernekler Federasyonu ev sahipliğinde 103. yılında Kastamonu İlk Türk Kadın Mitingi konulu panel ve konser programı Mustafa Saffet Kültür Merkezi’nde düzenlendi.

 

İlk Türk Kadın Mitingi 103 Yaşında…

 

Kastamonu İlk Türk Kadın Mitingi konulu panel ve konser etkinliğine Ataşehir’de bulunan Kastamonulu vatandaşlar ve protokol üyeleri yoğun ilgi gösterdi. 

 

 

Panelin açılış konuşmasını Ataşehir Kastamonu Dernekler Federasyonu Kadın Kolları Başkanı İlknur Demir yaptı. Kadın Kolları Başkanı Demir, “10 Aralık Kastamonu için çok kıymetli. 103.yılı bugün. Bizim günümüz bugün, Kastamonu kadınlarının günü bugün. Biz bunu ilk İstanbul Taksim’de yapmıştık. Sağ olsun Mustafa Başkanımız da bu sefer burada yaptı. Çok gururlanıyorum. Biz Taksim’de bunu getirdiğimiz zaman “neden İstanbul?” diye çok tepki almıştı. Aslında İstanbul’da olmasının çok güzel ses getirdiğini düşünüyorum çünkü biz yaptığımız zaman üniversitelerde hocalar bu konuyu işlemeye başlamıştı. Nefise Hanım da o zaman birlikteydik biliyorsunuz çok kıymetli bir programımız olmuştu. Bu arada bir kadın federasyonu başkanı olarak bugünümüzü ve 103. yılımızı kutluyorum. 22 Aralık’ta sizleri temsil etmek için Kastamonuluları, Kastamonu kadınlarını ve Kastamonu’nun tüm STK’larını temsil etmek adına İstanbul İl Mütevelli Heyetinde adaylığım söz konusu olacak. Orada kadın olarak beni desteklerseniz Kastamonulular, hepinize minnettar kalırım. Kadınlarımız çok kıymetli. Geleceğin temel taşları kadınlarımız. Bize de önem ve kıymet veren Mustafa Aldoğan Başkanıma çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı. 

Ardından kısa bir konuşma gerçekleştiren Kastamonu Dernekler Federasyonu Başkanı Fatma Kıranoğlu, “Bu güzel günümüzde bize kıymet verip, kadınlara kıymet verip katılım sağladığınız için hepinize sonsuz teşekkür ediyorum.” dedi.

 

TÜRK DÜŞMANLARINA KARŞI KASTAMONU’NUN TÜRK KADINLARI

 

Kastamonu’da yapılan İlk Türk Kadın Mitinginin önemine vurgu yapan Ataşehir Kastamonu Dernekler Federasyonu Mustafa Kemal Aldoğan, “Bundan 103 yıl önce Türk Milletini Anadolu’dan, öz yurdundan atmak için harekete geçen Türk düşmanlarına karşı Kastamonu’dan Türk kadınlarının asaleti, cesareti ile bütün dünyaya haykırdığı bu güzel mitingin yıldönümü ile buradayız. Dolayısı ile paneldeki konuşmacılarımız bu husus ile ilgili bilgi verecekler ben konunun içeriğine fazla girmiyorum.” diyerek Kastamonu’nun İstanbul’daki nüfusun önemli bir kısmını oluşturduklarını söyleyen Kastamonu Dernekler Federasyonu Başkanı Aldoğan, “Hepinizin bildiği gibi Kastamonu İstanbul’da nüfus bakımından en başta olan illerden bir tanesidir.  Hak ettiği şekilde ne yerelde ne de genelde temsil edilemiyor. Çok sayıda STK’larımız ve derneklerimiz olmasına rağmen maalesef bu hususta başarılı değiliz. Bize Ataşehir’de ve yakın çevresinde bulunan hemşerilerimiz ve derneklerimiz ile birlikte bu konuya çözüm bulabilmek amacıyla yaptığımız görüşmeler ve istişareler sonucunda Ataşehir Kastamonu Dernekler Federasyonunu kurduk. Kısa zamanda çok mesafe aldık. Bugün burada olan kalabalık bunu gösteriyor. Ataşehir Kastamonu Dernekler Federasyonumuzun kurulmasıyla bugüne kadar gelmesine emeği olan yönetim kurulu üyesi arkadaşlarıma, dernek başkanlarıma, yönetimlerine ve son olarak desteğini esirgemeyen bütün hemşerilerime sizlerin huzurunda bir daha teşekkür ediyorum. Bundan sonra da bütün yol arkadaşlarımızla birlikte kahraman ecdadımızın bize bıraktığı çok kıymetli milli ve manevi mirası geleceğe taşımak Kastamonu’nun tanıtımını her alanda sağlamanın gereği olarak gereken her türlü mücadeleyi hep birlikte yapacağız.” şeklinde konuştu. Dernekler Federasyonu Başkanı Aldoğan, Bugün panel ve konser programımız için her türlü desteği veren Ataşehir Belediye Başkanımız Battal İlgezdi’ye ve emeği geçen bütün belediye personelimize, panelin konusu ile ilgili hususlarda yakın temaslarda bulunduğumuz önceki dönem Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcımız ve panelimizin moderatörü Av. Hüseyin Özbek’e, panelimizin konuşmacıları Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Milletlerarası Özel Hukuk Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sibel Özel ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Ortaçağ Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Birsen Küçüksipahioğlu hocamıza, Kastamonu Kültür Elçisi ve panelimizin konserini icra edecek olan değerli sanatçımız Arzu Akça’ya çok teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Panelde Kastamonu’da yapılan İlk Türk Kadın Mitinginin önemi ve Kurtuluş Savaşı’na olan etkileri üzerinde duruldu. Türk kadınların 103 yıl önce Kastamonu’da yaptıkları mitingin o döneme damga vuran ve Kurtuluş Savaşı’nda önemli bir dönüm noktası olduğuna değinildi.