385d9623-a9ce-43de-bf76-b0efdeb5c0e3-w

 

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Anıtkabir’i Başkent Kültür Yolu Festivali durakları arasına almasıyla ilgili “Geçen sene Ankara’nın tarihi ve modern yüzünü yansıtma iddiası ile ilki gerçekleştirilen Başkent Kültür Yolu Festivali'nde Anıtkabir yoktu. Bu durumu ortaya çıkardım. Kamuoyu da Ata'sına sahip çıkarak benimle birlikte sert bir şekilde tepki gösterdi...Geçen seneki tepkimden sonra Bakanlığın aklına Anıtkabir’in gelmesi sevindirici. Anıtkabir’i yeni keşfettiler anlaşılan” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, geçen yıl haziran ayında verdiği soru önergesinde dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a “70’i aşkın durakta, 300’den fazla etkinliğe ev sahipliği yapan Başkent Kültür Yolu Festivali rotasında neden Anıtkabir’e yer verilmemiştir? Anıtkabir’i rotadan çıkartan mı olmuştur” sorularını yöneltmişti. Ersoy’un 11 ay boyunca yanıt vermediği soru önergesi, seçimlerle birlikte kadük olmuştu.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan İlgezdi, bu yıl Anıtkabir’in Başkent Kültür Yolu Festivali duraklarına eklenmesiyle ilgili şunları kaydetti:

“Geçen sene Ankara’nın tarihi ve modern yüzünü yansıtma iddiası ile ilki gerçekleştirilen Başkent Kültür Yolu Festivalinde Anıtkabir yoktu. Bu durumu ortaya çıkardım. Kamuoyu da Atasına sahip çıkarak benimle birlikte sert bir şekilde tepki gösterdi. Ankara’nın modern yüzünün kaynağı Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün yok sayıldığı bir kültür festivalinin olamayacağını ifade ettim. Bir de soru önergesi verdim. Ancak bakan ne yanıt vereceğini bilemediği için 11 ay yani seçime kadar bu önergeyi yanıtlamadı. Ve seçimle birlikte önergemiz kadük kaldı. Geçen seneki tepkimden sonra Bakanlığın aklına Anıtkabir’in gelmesi sevindirici. Anıtkabir’i yeni keşfettiler anlaşılan!”