t25_290820202ba91778

Ataşehir Belediyesi İstanbul Valiliği’nin “İstanbul’da Düğünlere Yönelik Salgın Tedbirleri” kapsamında aldığı karar neticesinde nikah törenleri için yeni uygulamaya geçti.

Koronavirüs vakalarının artmasıyla birlikte düğünlere uygulanan kısıtlamalar birçok ilde yeniden başladı. Bazı illerde uygulanan kısıtlamalar İstanbul da nasibini aldı. İstanbul'a getirilen kısıtlamalar neticesinde Ataşehir Belediyesi de nikah törenlerinde uygulanacak yeni kısıtlamaları hayata geçirdi.

 

Ataşehir Belediyesi’nin nikahlarla ilgili almış olduğu karara göre uygulamalar şöyle gerçekleşecek:

*Ataşehir Novada Nikah Dairesi Büyük Salon’da kıyılacak nikaha davetli sayısı 100 kişi olarak sınırlandırılacak. Küçük Salon'da kıyılacak nikahlara ise 10 davetli katılım gösterebilecek.

*Gelin ve damadın birinci derece yakını olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 15 yaş altı çocuklar nikah salonuna alınmayacak.

* Gelin ve damat odalarına çiftlerden başka kimse kabul edilmeyecek.

 

İstanbul Valiliği’nin almış olduğu kararlar şöyle:

 

* Tüm kapalı alanlarda sünnet düğünü, kına gecesi, nişan ve benzeri etkinliklere müsaade edilmemesi.

* Düğün ve nikâh salonlarında sandalye/koltuk düzeni toplam kapasitenin azami 1/3’ünü aşmayacak şekilde, fiziki mesafe koşullarına uygun şekilde oluşturulması.

* Düğün ve nikâhlarda yemek verilmesi de dâhil olmak üzere, her türlü yiyecek-içecek servisi/ikram (paketli su servisi hariç) yapılmaması,

* Düğünlerde oyun/dans gibi faaliyetlere müsaade edilmemesi.

* Gelin ve damadın birinci ve ikinci derece yakını olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 15 yaş altı çocukların nişan, düğün ve nikâh merasimlerine katılımına izin verilmemesi.

* İçerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra, düğün ve nikâhlarda bu karar ve İçişleri Bakanlığı genelgeleri ile Sağlık Bakanlığı Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan tüm kural ve tedbirlere riayet edilmesinin sağlanması ve alınan önlemlerin denetlenmesi.

* Yukarıda belirtilen düzenlemelerin 31.08.2020 Pazartesi günü saat 08.00’den itibaren geçerli olması kararlaştırılmıştır.

* Tedbirlere uymayanlarla Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası uygulanacak, aykırılığın durumuna göre konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin adli ve idari işlem başlatılacaktır.