nşıhpjı

 

Yıllardır Ataşehir’in çözülemeyen imar sorunu için İçerenköy, Küçükbakkalköy, Aşık Veysel, Mustafa Kemal Mahalle Muhtarları AK Parti İlçe Başkanı İsmail Erdem’i ve CHP Ataşehir İlçe Başkanı Celal Yalçın’ı ziyaret etti. Muhtarların mahalle mahalle sorunlarını belirttikleri ziyarette İsmail Erdem sorunun İBB’de olduğunu sıklıkla belirten Ataşehir Belediyesi’ne ve muhtarlara ilişkin “çok da konuşmak istemiyorum ama; 1989’dan beri yöneten kim, ben yönetmiyorum. İBB bahanesini geçin” ifadelerini kullandı. Öte yandan CHP Ataşehir İlçe Başkanı Celal Yalçın ise konuyla ilgili “İmarı kim çözerse çözsün yeterki vatandaşın mağduriyeti bir an önce son bulsun. Biz bu konuda üzerimize düşen ne varsa yapamaya hazırız” dedi.

 

Ataşehir’in çözülemeyen imar planlarına bu sefer muhtarlar el attılar ve mevcut iktidarın temsilcisi olan AK Parti İlçe Teşkilat binasına giderek AK Parti Ataşehir İlçe Başkanı İsmail Erdem’i ziyaret ettiler. Ataşehir'in 4 mahalle muhtarı Aşık Veysel Mahalle Muhtarı Hasgül Bakır, İçerenköy Mahalle Muhtarı Sırma Doğru, Küçükbakkalköy Mahalle Muhtarı Birgül Korkmaz Çilesiz, Mustafa Kemal Mahalle Muhtarı Ali Rıza Saraçoğlu Erdem'e sorunlarını dile getirdi. 

 

İMARA MEZHEP AYRILIĞI ÇIKIŞI

 

Mahallelerindeki sorunlarını ifade eden muhtarlardan Ali Rıza Sarçoğlu, mahalle sakinleri adına "Bizde insanca yaşamak istiyoruz." dedi Saraçoğlu'nun,mezhepsel ayrımların imar üzerinden yapıldığını belirtmesi üzerine İsmail Erdem Sancaktepe Belediye Başkanıyken orada böyle bir durumun kendisi tarafından ilçeye yaşatılmadığını açıkladı. Erdem’in konuşmasında 2019 Yerel Seçimlerinde 1 ayda askıya çıkan imarlar dikkat çekti. Erdem konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "Bölgeyi çok iyi biliyorum. Ben de İçerenköy Mahallesi’ne 1976’da geldim. Belediyelerin o zaman da zafiyeti vardı bu oluşum üzerinde, bunun altını çizelim. Çünkü kenar bölgeydi. 1993’te Nurettin Sözen zamanında bir 5000’lik yapılmıştı. Orada kaldı İçerenköy imar planları. Arkasından iyileştirilmesi talep edildi. İçerenköy imar planlarıyla alakalı geçmiş dönem 2019 öncesi 5000’likler yapıldı."

 

“ŞUNUN ALTINI ÇİZELİM, YARIN BİR GÜN SİZİN İMARINIZ ÇIKACAK. BİRİLERİ DER Kİ;  ‘YA İMAR KÖTÜ OLDU; VERİN DİLEKÇELERİ, MAHKEMEYE GİDİN”

 

 Atatürk Mahallesi’nin yarı bölgesine kadar Küçükbakkalköy İçerenköy ile beraber. Planlara itirazlar oldu. İBB reddetti itirazları. Sonra birileri mahkemeye gitti 5000’liklerin iptali için; mahkeme de iptal etti. Şunun altını çizelim, yarın bir gün sizin imarınız çıkacak. Birileri der ki;  ‘ya imar kötü oldu; verin dilekçeleri, mahkemeye gidin.’ Yeni Sahra ve Barbaros planlarını ben Ankara’dayken bir ayda çıkardım. Ama kaç defa yalvardım; vatandaş mağdur diye… Eksik taraflarını rezerve ettirdik. 5000’lik 1000’lik planları beraber çıkardık. Seçim arifesi gerçekleştirdik.  Biraz bu istemekle olur. Siz muhtarlar olarak isteyeceksiniz. İstemek de sonuna kadar hakkınız. Depreme karşı dayanıklı binalarda oturma hakkına hepimiz sahibiz;  çok da konuşmak istemiyorum ama; 1989’dan beri yöneten kim, ben yönetmiyorum. İBB bahanesini geçin.”

 

“KİMİN YAPTIĞI ÖNEMLİ DEĞİL YETER Kİ İMAR ÇIKSIN”

 

Erdem’in ardından Celal  Yalçın’ı  ziyaret eden muhtarlara Yalçın şu açıklamayı yaptı: “İmarın çözülmesini çok istiyoruz. Bunun için yıllardır Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi çalışmalar yapıyor . Fakat ne yazık ki bir türlü İBB’den olumlu bir geri dönüş alınamıyordu. Bu dönem İBB ile çalışmalarımız daha sağlıklı olmasına rağmen İBB meclis çoğunluğu mevcut iktidardadır. Planlar onaylansın çıksın. Biz ne gerekiyorsa vatandaşımızın yanındayız. Kimin yaptığı önemli değil yeter ki imar sorunu çözülsün. Yıllardır deprem gibi bir gerçekle burun buruna yaşayan vatandaşımız da rahat bir nefes alsın istiyoruz.”