GÖZLER-LİBYA-ZİRVESİDNDE

Libya’nın geleceğine dair önemli kararların alınmasının beklendiği Berlin Zirvesi, tüm dünya kamuoyunun gündemine oturmuş durumda. Halife Hafter ile Trablus yönetiminin masaya oturacağı zirvede birçok beklenti söz konusu. Libya’da ateşkes anlaşması da bu noktada önemli bir beklentiyi oluşturuyor. Zirveye hareket etmeden önce İstanbul’da açıklama yapan Erdoğan “Türkiye, Libya’da barışın anahtarı.” dedi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun heyetindeki ABD’li bir yetkili ise, “Bu sorun gittikçe Suriye’de yaşananlara benzemeye başladı.” şeklinde konuştu. 

 

Libya’daki krizin çözümlenmesi üzere Almanya'nın başkenti Berlin'de gerçekleştirilecek bir günlük Libya Zirve’si  tüm dünyanın gündemine oturmuş durumda. Türkiye, Rusya, ABD başta olmak üzere birçok ülkenin de yer alacağı zirvede Libya'nın doğusunu kontrol eden Halife Hafter ile Trablus yönetimi masaya oturacak. Zirveden en büyük beklenti ateşkesin sağlanması şeklinde. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Berlin'e hareket etmeden önce açıklamalarda bulundu.

 

İç savaşın ve kaosun yıllardır bitmediği Libya’da çözüm için bugün bütün gözler Almanya’nın başkenti Berlin’de… Kaosun devam ettiği ülkede Birleşmiş Milletler tarafından tanınan ve Türkiye başta olmak üzere birçok ülke tarafından desteklenen Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin Başkanı Fayiz es-Serrac ile ülkenin doğusunu kontrol eden General Halife Hafter bugün tekrar masaya oturacak.

 

Geçen hafta Türkiye ve Rusya’nın önderliğinde Moskova’da bir araya gelen taraflar anlaşmaya varamamıştı. Hafter, Türkiye’yi gerekçe göstererek anlaşma masasından kalkmış ve barış planlarını suya düşürmüştü. Bugün ise Almanya Başbakanı Angela Merkel’in daveti üzerine taraflar tekrar bir araya geliyor. Başta ABD, Rusya, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır olmak üzere birçok ülke bugün Berlin’de gerçekleşecek zirveye katılacak.

PETROL ÜRETİMİ AZALDI

 

Öte yandan Reuters’ın haberinde çatışmaların başladığı dönemden beri yaklaşık 140 bin insanın bölgeyi terk etmek zorunda kaldığı belirtilirken petrol üretiminin de yarı yarıya azaldığı aktarıldı.

Bir gün sürecek zirvede, Hafter ile Serrac arasında güçlerin paylaşımı üzerine bir anlaşma yapılmayacağı belirtilirken, görüşmelerde odak noktasının bitmeyen bir ateşkese ulaşmak olduğu vurgulandı. Bu şekilde diyaloğun başlayabileceği aktarıldı.

“SORUN SURİYE’DE YAŞANANLARA BENZEMEYE BAŞLADI”

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun heyetindeki ABD’li bir yetkili, “Bu bütün bölgeyi etkileyen ve genişleyen bir sorun ve gittikçe Suriye’de yaşananlara benzemeye başladı. Bu sebeple bütün uluslararası kamuoyu Almanya’da bir araya geliyor” dedi. Almanya’nın başkenti Berlin’de polisin ve güvenlik güçlerinin teyakkuzda olduğu görüldü. Görüntülerde birçok yolun kapandığı ve çok sayıda polisin devriye gezdiği görülüyor.

 

“YUNANİSTAN ZATEN ÇILDIRMIŞTI”

 

Berlin’e gitmeden önce Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu. Erdoğan, “Yunanistan, Almanya’ya davet edilmediği için ciddi rahatsızlık içinde. Libya ve Türkiye arasındaki anlaşma zaten Yunanistan’ı çıldırtmıştı. Darbeci Hafter’in pervasız saldırıları karşısında uluslararası toplum maalesef gerekli tepkiyi bugüne kadar göstermemiştir. Ateşkes ve Berlin Zirvesi ile yeniden filizlenen umutlar kan ve kaos tüccarlarının ihtiraslarına kurban edilmemelidir” dedi.

“TÜRKİYE LİBYA’DA BARIŞIN ANAHTARI”

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya Zirvesi’ndeki taslak metnin basına sızdığına dair iddialar hakkında ellerinde bir taslak metin olmadığını dile getirerek, “Türkiye gerek sahada gerekse diplomaside yürüttüğü mücadeleyle Libya’da barışın anahtarı olmuştur” dedi.

Libya'da 2011 yılında başlayan iç savaşın ardından uzlaşma ve istikrar sağlama çabaları sonuçsuz kalmıştı.

İKTİDAR ÇATIŞMALARI

Ülke, batıda Trablus merkezli Birleşmiş Milletler tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti ile doğuda Tobruk merkezli General Halife Hafter'e bağlı gruplar arasında iktidar çatışmalarına sahne oluyor. Libya'nın büyük oranda çöl olan güney kesimlerinin kontrolü ise yerel aşiretlerin elinde. Hafter'e bağlı güçler nisan ayından bu yana Trablus'a doğru ilerlemeye çalışıyor.

Ulusal Mutabakat Hükümeti, geçen haftalarda Türkiye'den asker desteği istedi. Türkiye de Libya'ya asker göndermeye başladı. Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Suudi Arabistan, Ürdün, Fransa ve Rusya Hafter’i desteklerken Türkiye, Katar, İtalya ve diğer Avrupa ülkeleri Trabslus hükümetini destekliyor.

KAYNAK: SÖZCÜ

ATAŞEHİR’DE GÜNDEM