1

             

 

Kurucu üyeleri arasında  Süreyya Ağaoğlu, Sara Akdik, Şevket Fazıla Giz, Nüzhet Gökdoğan, Remziye Hisar, Nebahat Karaorman, Müfide Küley, Türkan Rado, Pakize Tarzi, ve Beraat Zeki Üngör’ün bulunduğu19 Aralık 1949’da Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk ve önder üniversite mezunu kadınları tarafından kurulan Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği (TÜKD)Cumhuriyet’in 96. yıl dönümü için  Anıtkabir ziyareti ve balo tertip ettiler. 

 

 

 

Coşkusu her zamankinden daha fazla yaşanan Cumhuriyet Bayramı’nda 2019-22 dönemi Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Genel Başkanı, Genel Merkez Yönetim Kurulu, Türkiye genelinde 28 şube başkanları ve üyeleri ile birlikte Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü Anıtkabir’de ziyaret ederek anıta çelenk koydular. 

 

 

 

 

Anı defterine duygu ve düşüncelerini yazan dernek yönetimi,  Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün huzurunda 70 yıl önce dönemin ilk üniversite mezunu lider kadınlar tarafından kurulan, Türk kadınını toplumun her seviyesinde bütünleştirmek, her alanda güçlü ve eşit konumda sağlamak için çalışmaya devam edeceklerinin sözünü verdiler. Dernek ayrıca Cumhuriyet Bayramı kutlamaları için balo düzenleyerek Türkiye’nin dört bir yanında bulunan şubelerindeki üyeleriyle bir araya gelerek Cumhuriyet’in 96. yaşını kutladılar.