119037959_602259457133524_2842344610479353607_n

 

 

Pir Sultan Abdal Kadıköy Şubesi Muharrem Ayı dolayısıyla Aşura dağıtımı yaptı. Pir Sultan Abdal yöneticilerinin gerçekleştirdiği aşura lokması dağıtımında konuşan Erzade Yıldız aşuranın şükür mahiyetinde yapıldığını dile getirdi.

 

 

 

 Ataşehir’de belediye, sivil toplum örgütleri, siyasi partiler Muharrem Ayı dolayısıyla ilçede aşura dağıtımı yaptı. Bugün gerçekleşen aşura lokması dağıtımının ev sahibi ise Pir Sultan Abdal  Derneği Kadıköy Şubesi oldu.  Aşura lokması dağıtımı vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılandı.

Pir Sultan Abdal yöneticilerinden Nilgün Özdemir, “Aşura bilindiği gibi Alevilerin bir simgesi. Muharrem Ayı’nda 12 imamlar için, yas matemi için bizler oruç tutar ardından aşuramızı yaparız. Aşura birliğin, dayanışmanın, birlikte olmanın sembolüdür. Bizim için kutsaldır. Herkesle soframızı, lokmamızı paylaşırız. Gelenlere de çok teşekkür ederiz.” şeklinde konuştu.

 

 

 

CHP Ataşehir İlçe Başkanı Celal Yalçın ise, “Biliyorsunuz ki Müslüman alemi binlerce yıldır Hz. Hüseyin ve masum paklar adına yas tutuyorlar. Bu yasın bitiminden ve oruçların bitiminden sonra da halk lokması olarak lokmalarını paylaşıyorlar. Biz de bugün derneğin aşura lokmasına konuk olduk. Hak kabul etsin. Tutulan duaları, oruçları zayi etmesin.” dedi.

 

Erzade Yıldız ise dua ederek şunları söyledi: “Aşuranın asıl dağıtım sebebi şükür mahiyetindedir. Hem aşura hem kurbanlar hazırlanır. Bugün de bizler lokmamızı meydana getirdik. Dua edeceğiz bütün canlarla lokmamızı pay edeceğiz.”

 

 

ATAŞEHİR'DE GÜNDEM