ataşehir'de gündem maske denetimi

İçişleri Bakanlığı’nın 81 il valiliğine gönderdiği ‘maske’ talimatı yürürlüğe girdi. Tüm yurtta denetimler devam ederken maskesiz vatandaşlara 900 lira para cezası kesildi.

22 Haziran itibarıyla maske kullanımı 50 şehirde hayatın tüm alanında uygulanmaya, 31 şehirde ise maske kullanımı alışveriş merkezi, market, restoran, kafe, berber gibi noktalarda zorunlu hale getirilmişti.

 

İşlerine gitmek için toplu taşımayı kullanan vatandaşların çok büyük kısmı maske takarken kuralı hiçe sayanlar da çıktı.Bugünden itibaren başlayan maske kontrollerinde vatandaşların birçok bahane göstererek takmak istememeleri cezayı önleyemedi. Denetimler esnasında maskesiz olan vatandaşlara ceza kesilip, ardından maske verildi. 

Maske zorunluluğu getirilen iller şöyle;

Adıyaman, Ankara, İstanbul, Bursa, Afyonkarahisar, Amasya, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Bartın, Batman, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Iğdır, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Kayseri, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Rize, Osmaniye, Sakarya, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat, Tunceli, Uşak, Yalova, ve Zonguldak.