1
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Bostancı Gösteri Merkezi'nde düzenlenen 'Engelliler Yaşamda' etkinliğine katıldı. Kılıçdaroğlu etkinlikte yaptığı konuşmada "8,5 milyon engellimiz ortak ses çıkartabilirse, hiçbir siyasal parti o ortak sese kulak vermemezlik yapmaz" dedi.

 CHP Milletvekili Bilhun Tamaylıgil, CHP Grup Başkanvekili Akif Hamza Çebi CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, CHP'li belediye başkanları, çeşitli sivil toplum örgütü üyesi ve çok sayıda engelli vatandaşın katıldığı programda Kılıçdaroğlu engelli vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılandı. Hedeflerinin bütün engellilere hizmet verilmesi olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Onların önündeki bütün engellerin kaldırılması için çaba harcayacağız" dedi. Engellilerden bir de isteğinin olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Çok sayıda derneğiniz var. Birleşin güç olun. Yaklaşık 8,5 milyon engellimiz var. 8,5 milyon engellimiz ortak ses çıkartabilirse, hiçbir siyasal parti o ortak sese kulak vermemezlik yapmaz" diye konuştu. Konuşmasında engelli vatandaşların iş yaşamında daha az yer bulduğuna vurgu yaparak konuşmasına şöyle devam etti: “Sadece 400 bin civarında engellimiz çalışıyor. Demek ki engelliye ait alanları kapatmayacağız. Engelli çalışacak, sigortalı olacak, zamanı gelecek emekli olacak. Kimseye muhtaç olmadan rahatlıkla yaşayacak. Engelliye iş olanağını mutlaka sağlamalıyız. Engelli sosyal devletin üzerine titremesi gereken bir kişidir. Sosyal devlet engelliyi koruyan, örgütlenmeyi sağlayan devlettir. O halde sosyal devlet engelliye iş bulan devlet demektir. Sosyal devleti güçlü kılacaksak engelliye çalışabileceği ortamı hep birlikte sağlayacağız. Hepimizin ortak çabası engellilerin iş sahibi olacağı, çalışabileceği bir yapıyı hep birlikte ayağa kaldırmaktır. Bunun çabasını harcıyoruz. Belediye başkanlarımız bu konuda çaba harcıyorlar. Onların okumaları için işitebilmeleri için ellerinden geleni yapıyorlar" dedi.

Etkinlikte 'Engelsiz Kırmızı Koltuk’ söyleşisi gerçekleştirildi. Söyleşide Kemal Kılıçdaroğlu engelli vatandaşların sorduğu sorulara yanıtlar verdi. Doğa Rutkay ve Ali Ulusoy'un sunuculuğunu yaptığı etkinlikte sanatçı Metin Şentürk de kısa bir konuşma yaptı. Şentürk, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na engellilere olan desteğinden ötürü teşekkür etti. Bremen Mızıkacıları Perküsyon Grubu ise, yaptığı gösteri ile salonda bulunanları coşturdu. Hakan Aysev ve Hüseyin Turan'ın müzik dinletisi ve engelli dansçı Mehmet Sefa Öztürk'ün yaptığı gösteri ilgiyle izlendi.