kadına şiddet (26)

 CHP Ataşehir Kadın Kolları tarafından “25 Kasım Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü” nedeniyle bir toplantı düzenlendi.

Ataşehir Belediyesi Başkan Vekili İnci Beşpınar’ın kadına şiddet üzerine bir konuşma yaptığı toplantıya CHP Ataşehir İlçe Başkanı Hakkı Altınkaynak, Kadın Kolları Başkanı Gülüşan Yurtseven, yönetim kurulu üyeleri ve CHP’li katıldı.

 “25 Kasım Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Uluslar arası Mücadele ve Dayanışma Günü” nedeniyle

CHP Ataşehir Kadın Kolları tarafından düzenlenen toplantıda bir konuşma yapan İnci Beşpınar, bu toplantıların daha sık düzenlenmesini dilediğini belirtti.

10 yıldır AKP tarafından yönetilen bir ülkenin kadınları ve erkekleri olarak pek çok ciddi şiddete maruz kaldıklarını belirten İnci Beşpınar “Son on yıl içersinde, önce işsizlik ve zamların oluşturduğu ekonomik şiddetin, eğitimde kaybettiklerimizin, sağlık politikalarının özelleştirilmesiyle kaybettiklerimizin, kadınlara yönelik uygulanan politikaların mağduruyuz. Kadın ve Aile Bakanlığının yürütmekte olduğu, her biri birbirinden beter olan kadın ve aile politikalarının da mağduruyuz. Son on yılda kadına şiddetin yüzde 400 arttığı resmi olarak saptanmıştır. Birleşmiş Milletler tarafından açıklanan cinsiyet ayrımcılığında 139 ülke arasında 124. sıradayız” dedi.

İktidarın kadın politikaları konusunda yanlış yaptığının altını çizen Beşpınar bu durumun şiddeti arttırdığını belirterek konuşmasına şöyle devam etti: “Başta Başbakan olmak üzere bizi yönetenlerin söyleminde şiddet vardır. Bu şiddet ayrımcılığı, bölünmeyi ve ötekileşmeyi getirmektedir. Bu durum da bizi mağdur etmektedir. Bunun için öncelikle CHP ailesi olarak samimi çalışmalıyız. Hedefimiz, bizi kötü politikalara mahkûm eden AKP iktidarı olmalıdır”

Beşpınar, çocukların 2013 yılından itibaren okula istedikleri kıyafetlerle gitmesinin de bir nevi şiddet olduğunu belirterek  “İnsanların daha çocukken o travmayı yaşamamalı… Baştan aşağı marka kıyafetlerle okula gelen arkadaşının yanında, pazardan alınmış ve her gün aynı giysilerle okula giden bir çocuğun psikolojisinin ne olacağının cevabını bilmek için alim, psikolog olmaya gerek yok” dedi. Toplantı sonrası, CHP Ataşehir Kadın Kolları tarafından konuklara aşura ikram edildi.