kjfgşkflcmljıregjı

 

İstanbul merkezli 5 ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda 61 bin paket kaçak sigara, bin 75 puro, 89 bin 900 dal dolu makaron ve 250 kilo kıyılmış tütün ele geçirilirken, şebeke elebaşı dahil 27 kişi de gözaltına alındı.

 

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, sigara ve tütün mamulleri kaçakçılığına yönelik yürütülen soruşturma çerçevesinde harekete geçen İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, yaklaşık 6 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından bu sabah İstanbul, Gaziantep, Mardin, Şanlıurfa ve Kahramanmaraş’ta eş zamanlı operasyonlar düzenledi. 29’u İstanbul olmak üzere toplam 36 adrese yapılan baskınlarda, aralarında şebeke elebaşı ve yöneticilerinin de bulunduğu toplam 27 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı.

Adreslerde yapılan aramalarda ise piyasa değeri yaklaşık 7 milyon lirayı bulan 61 bin 9 paket kaçak sigara, bin 75 puro, 2 milyon 391 bin dal boş makaron, 89 bin 900 dal dolu makaron, 250 kilogram kıyılmış tütün, 91 kilo 150 gram sigara tütünü, 429 kilo 500 gram nargile tütünü, 54 elektronik sigara ve 15 elektronik sigara likidi, 4 elektronik sigara dolum makinesi, 3 hava kompresörü, 1 hava kurutucu makine, 1 hava tankı ve sigara ve tütün kaçakçılığında kullanılan 10 araç ele geçirildi.

 

KAÇAK SİGARA VE ÜRÜNLERİ TEKSTİL MALZEMESİ GİBİ TAŞIDILAR

 

Yapılan araştırmada, şüphelilerin organize bir şekilde yurt dışından kaçak yollarla ülkeye soktukları kaçak sigaraları, Güneydoğu Bölgesi’ndeki illerden kumaş ruloları içlerine özel-gizli tertibat yaptırarak gizledikleri kaçak sigara ve sigara üretiminde kullanılan ürünleri TIR, otobüs gibi ulaşım araçlarıyla ‘tekstil malzemesi’ adı altında İstanbul’a getirttikleri anlaşıldı. Sigara ve tütün mamullerini burada iç piyasaya sürdüğü tespit edilirken, şüphelilerin İstanbul’un çeşitli ilçelerinde üçüncü kişiler adına kiraladıkları ikamet, iş yeri ve depoları kaçak ürünleri depolamak için kullandıkları ortaya çıktı.

 

Söz konusu şebekenin kiralanan bu adresleri, aynı zamanda sigara imalatı yapan atölyelere dönüştürdükleri, elektrikle ve hava kompresörü ile çalışan makinelerle kaçak yollarla temin ettikleri boş makaronların içine tütün doldurarak fabrikasyon şekilde sigara üreterek piyasaya sürdükleri belirlendi.

 

Gözaltına alınan şüpheliler sorgulanmak üzere İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi. Sigara kaçakçılarına yönelik başlatılan tahkikatın devam ettiği bildirildi.