DSC_7716

Dünya barışına büyük katkıları olan kardeş okul projeleri kapsamında Ataşehir’in okulları bugün projelerine imzalarını attılar.2017’de başlayan ve pandemi döneminin ardından sürekliliğini sağlamak amaçlı toplanan kardeş okullar;  İhsan Kurşunoğlu Ortaokulu, Emlak Konut Ortaokulu, Özel Bilgin Anadolu Lisesi Almanya’da bulunan Monheim okulları (Otto-Hahn Gymnasium) Emlak Konut Ortaokulu’nda imza töreni gerçekleştirdi. Yapılacak olan projeler hakkında konuşmaların yapıldığı toplantıda Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Günday’ın konuşması dikkat çekti. “Çanakkale’de başlayan bu dostluğumuz özellikle de eğitim alanında zirveye çıkmalı ki tekrar savaşlar olmasın.” ifadelerini kullanan Günday projenin asıl amacı olarak barışı işaret etti. Toplantıya Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi adına Ataşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı İlhami Yılmaz katılım sağladı.

 

  Dünya barışına büyük katkıları olan kardeş okul projeleri kapsamında Ataşehir’in okulları bugün projelerine imzalarını attılar. Okulları arasında 2017’den beri devam eden çalışmalar  kardeş okul projesi ile resmileşti. Konuyla ilgili açıklama yapan Emlak Konut Ortaokulu Müdürü Olgun Doğan, “Bugün okulumuzun ev sahipliğinde üç okulumuzun kardeş okul imza töreni için buradayız. Kardeş okul proje kapsamında iki okul arasında öğrenci değişimi, ortak proje çalışmaları robotik kodlama müzik ve resim branşlarında değişim, eğitimin dijitalleşmesi konusunda karşılıklı projeler yürütmeyi hedefliyoruz. İki kardeş okul arasında öğretmenler eğitsel ve kültürel ziyaretler düzenlemesi eğitim anlamında iyi uygulamaların paylaşılması güçlü bir iletişim ağının oluşturulması gibi faaliyetler öngörüyoruz.  Bu kapsamda öğretmen arkadaşlarımızla toplantılarımızı gerçekleştirdik.”dedi.

 

 

İhsan Kurşunluoğlu Ortaokulu Müdürü Hüseyin Özaslan ise “Özellikle 2017’den beri kardeş okulu projesi başladığından beri bizlere sürekli desteklerini esirgemeyen Sayın Daniel Ziberman’a çok teşekkür ediyorum. Bu sürecin her zaman köprü vazifesini gören Engin Bey’e(Altunova) de çok teşekkür ediyorum.  2017’de Sayın Daniel Zimmermann bizi Almanya’da ağırladığı zaman bir orada bir konuşma gerçekleştirmiştik. Biz fidanlar ekmeye geldik demişti ve onları da büyütmek hepimiz fidanlara can suyu verelim diyerek 2017’de başlamıştık çalışmalara kendisine oradaki Türklere verdiği değerden dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

 

 

Özel Bilgin Anadolu Lisesi Kurucusu Gökhan Kaya ise projelerin sürekliliği için çalışmalarına hız kazandıracaklarını belirtti. Kaya konuşmasında şu ifadelere yer verdi:  “2017’den beri kardeş okul projemizi sürdürdük. 2 yıllık pandemi arasının ardından tekrardan buluşmak nasip oldu. Yine en son Sayın Belediye Başkanın (Battal İlgezdi) nezaketiyle güzel bir buluşma oldu. İmza törenimizi orada gerçekleştirdik. Ve bugün de tekrardan ülkemizde aynı imza töreninin gerçekleştirilmesiyle bu olayın nihayetlendirip projelerimizin sürekliliğini sağlamış bulanacağız.”

 

 

“Kardeş okulumuz İhsan Kurşunluoğlu Ortaokulu Müdürü Hüseyin Özaslan’la çalışmalarımız oldu. İlk zamanlar nasıl olurunu düşünmüştük. Daha sonra çocukların birbirine kaynaşmalarına şahit olduk. Biz de bundan çok memnun olduk.” ifadelerini kullanan  Monheim okulları (Otto-Hahn Gymnasium) yetkilisi iki toplumun birbirini anlamasını sağlayan projeden çok mutlu olduklarını belirtti. 

 

 

Son olarak Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Günday ise projeyle ilgili konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Tarih boyunca birbirine düşmanlık yapmamış ilk milletin hayatta olan fertleri olarak bir aradayız. Bütün ortaklıkların bir manası vardır. Ama savaşta omuz omuza aynı safta bulunuyor olmanın ortaklığı ve duygusu çok daha farklıdır. Çanakkale’de başlayan bu dostluğumuz özellikle de eğitim alanında zirveye çıkmalı ki tekrar savaşlar olmasın.  1960’’larda Türkiye’den Avrupa’ya giden işçilerimiz Alman ekonomisine beden gücüyle katkıda bulunurken bugün karşılıklı  eğitim alanındaki iş birliğimiz bugün daha da mânâ kazanıyor. Özellikle  pandemi süresinde bireyselleşme öne çıkarken alış verişler eğitimler hep uzaktan yapılırken öğrencilerin karşılıklı birbirlerini tanıyor olması bu protokollerin imzalanıyor olması çok manidar. 2017’de başlayan bu iş birliğini başlatan Ataşehir Belediyesi’ne benden önceki ilçe milli eğitim müdürüne okul müdürlerimize ve karşı muhatapların ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”