wqawqwa

 

 

Ataşehir İnsan Hakları Platformu, BM Genel Kurulu’nda 1948'de kabul edilen ve Türkiye’nin de imza attığı “İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi”nin 71. yıl dönümünde, İçerenköy Mahallesi Salı Pazarı önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

İnsanın sahip olduğu onur ve değerin hukuki, sosyo-ekonomik ve toplumsal eşitlik anlamında tartışıldığı Türkiye’de, insan hakları ihlalini protesto etmek için başlarına siyah bez bağlayan platform üyeleri; insanın dini, dili, ırkı, cinsiyeti, cinsel yönelimi nedeniyle ötekileştirilmesine tepki göstererek "İnsan neyle yaşar?" diye sordu.

 

İçerenköy Mahallesi Salı Pazarı önünde Ataşehir İnsan Hakları Platformu, BM Genel Kurulu’nda 1948 'de kabul edilen ve Türkiye’nin de imza attığı “İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi"nin 71. yıl dönümü kapsamında 14.00'da bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Platform üyeleri  başlarına siyah bez bağlayarak insan hakları ihlallerini protesto etti.

 

 

Açıklamaya, CHP Ataşehir Meclis Üyesi Tuğba Dönmez, CHP Ataşehir Kadın Kolları Başkanı Hamiyet Ardıbatan, platform üyeleri, vatandaşlar ve basın mensupları katıldı.

 

Platformun basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

 

 

"'İNSAN NEYLE YAŞAR?' diye sormuştu Tolstoy kitabında. İnsan haklarıyla yaşar. İnsan onuruyla yaşar."

"İNSANLIK ONURU İÇİN MÜCADELE ETMELİYİZ"

 

"Kimsenin kimseyi ötekileştirmediği, yok saymadığı hiç kimsenin dini, dili, ırkı, cinsiyeti, cinsel yönelimi dolayısıyla ayrımcılığa uğramadığı bir dünya için, insanlık onuru için mücadele etmeliyiz. Birleşmiş Milletlerin kurucu üyelerinden biri olan ülkemiz aynı zamanda İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ni ilk onaylayan ülke olmuştur ve insan hakları konusundaki önemli sözleşmelerin büyük bölümüne de taraf olmuştur."

 "HAKLARIMIZA SAHİP ÇIKMAMI GEREKİYOR"

"Koruyucu sistemler insanlar için vardır bu sebeple insan hakları ihlallerine karşı mücadele de hepimizin haklarımızın bilincinde olup, haklarımıza sahip çıkmamız gerekiyor. İnsan hakları sunucularının öldürüldüğü, hapse atıldığı, gözaltına alındığı bir dünyayı kabul etmiyor, barış içinde insanca yaşamak istiyoruz.İnanç ve kararlılıkla tüm insanların 10 ARALIK DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ KUTLU OLSUN."

 

 

 

 

  

 

.

 

 

ATAŞEHİR’DE GÜNDEM