PHOTO-2023-11-12-16-11-33 (2)

 

Ataşehir Malatyalılar Derneği, (ATAMAD)  Malatya’nın lezzetlerini ilçeye taşıdı. Erdal Eren Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe çok sayıda Malatyalı hemşehrilerin yanı sıra STK yöneticileri ve siyasi isimler katılım sağladı. Açılışta konuşan Ataşehir Malatya Dernek Başkanı Necati Bozkurt açılış konuşmasında, 6 Şubat’ta yaşanan ve asrın felaketi olarak değerlendirilen depremde Malatya’nın son durumu hakkında bilgi verdi. Bozkurt, Malatya’da 36 bin binanın hasar gördüğünü ve yaklaşık 1300 vatandaşın hayatını kaybettiğini vurguladı. “Ülke olarak birlik ve beraberliğimizi koruduğumuz zaman en kısa sürede yaralarımızı saracağımıza inanıyorum.” ifadelerini kullanan Necati Bozkurt, Gazze’de yaşan dramı da konuşmasında yer verdi. 

 

Ataşehir Malatyalılar Derneği sivil toplum kuruluşlarının en büyük özelliği olan birlik ve beraberlik çatısını hayata geçirmeye devam ediyor. Dernek Başkanı Necati Bozkurt ve yeni yönetimi hazırladıkları “Malatya Sofrası” etkinliğinde Ataşehir’deki birçok siyasi ismi ve STK başkanlarını bir araya getirdi. CHP Ataşehir İlçe Başkanı Celal Yalçın’ın katılım sağladığı etkinliğe CHP eski  Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, Ataşehir Belediyesi 1. Başkan Vekili Kudret Arslan, Ataşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Sadık Semih Kayhan, eski Milli Eğitim Bakanı Metin Emiroğlu, Ataşehir İl Dernek Federasyonu Başkanı Himmet Kaya, Erzurum Vakfı Başkanı Ömer İlgün, Deva Partisi Ataşehir  İlçe Başkanı Barış Yılmazkaya, Saadet Partisi Ataşehir İlçe Başkanı Metin Bayraktar, Ataşehir Emekliler Dernek Başkanı Cafer Çağrıtekinci, Yeniden Refah Partisi Ataşehir İlçe Başkanı Bülent Tüylü,Van Dernek Başkanı Mehmet Bozkızıl, İYİ Parti Ataşehir eski İlçe Başkanı Mert Kar, Adıyaman Ataşehir Dernek Başkanı Medet Öcal,  Ataşehir Giresun Derneği Ali Özcan, Ataşehir Sinop Dernek Başkanı Remzi Yüksel, Ataşehir Ordulular Dernek Başkanı Ertuğrul Köleoğlu, CHP Ataşehir Meclis Üyeleri Vedat Akyol, Abubekir Bozkızıl, Ertuğrul Baysal, Kastamonu Derneği’nde Yılmaz Sağlamdemir, Ataşehir Sivas Dernek Başkanı ve CHP Ataşehir Meclis Üyesi Sevgi Uluğ, Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Seda Günel, Ataşehir Gönüllüler Dernek Başkanı Şenel Dınız, İYİ Parti Ataşehir İlçe yönetiminden Şenay Öztürk, Ataşehir muhtarları ve birçok Malatyalı hemşehriler etkinliğe katılanlar arasındaydı.

Malatya Sofrası etkinliği, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Malatya’nın görsel zenginlikleri ve lezzetlerini içeren barkovizyon gösteriyle devam eden etkinliğin sunuculuğunu derneğin yönetiminde de olan Hıdır İğde gerçekleştirdi. 

Barkovizyon gösterisinin ardından konuşma yapan ATAMAD Dernek Başkanı Necati Bozkurt, 6 Şubat depreminde yaşanan asrın felaketi depremde yaşamını yitirenlere baş sağlığı diledi. Birlikten doğacak güçle her türlü yaranın sarılacağını ifade ettiği konuşmasında Bozkurt şunları kaydetti: “Ülkemiz, 6 Şubat depreminde 10 ilimizi etkileyen bir felaket yaşadı. Etkilenen illerden biri de Malatya oldu. Malatya’da 1300’e yakın canımızı kaybettik. 36 bin bina ağır hasar gördü. Kaybettiğimiz canlara Allah’tan rahmet diliyorum. Ülke olarak birlik ve beraberliğimizi koruduğumuz zaman en kısa sürede yaralarımızı saracağımıza inanıyorum.” Gazze’de yaşanılan savaşa da değinen Bozkurt, “Gazze’de yaşanan insanlık dramına duyarsız kalamayız. İnsanların yaşadığı acıları görmezlikten gelemeyiz. Barış ve adalete olan inancımızı vurgulamak istiyoruz” dedi.

 

 

 

Bozkurt aynı zamanda hemşehrisi de olan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’ye katlılarından dolayı teşekkür ederek konuşmasını şöyle noktaladı: “Bizim değerimiz Ataşehir  Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Ataşehir sevdalısı başkanımız her zaman bizimle birlikte oldu. Destek ve katkılarından dolayı teşekkürlerimizi iletiyoruz. Bugün kendisi de aramızda olacaktı. Değerli başkanımız,  Hacı Bektaşi Veli’de olduğu için tüm davetlilere sevgi ve selamlarını iletti. Son olarak Malatya Sofrası’nda emeği geçen tüm yönetim arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum.”