594c2268-5a91-40a9-941a-0f6785e125dd

 

Bugün 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü olması dolayısıyla hayvanların insanların en iyi dostları olduğunun gerçeğine farkındalık yaratmak için birçok etkinlik düzenlendi.

 Hayvanların da tıpkı insanlar gibi yasalar önünde korunması gereken canlılar olduğunun gerçeğini topluma enjekte etmeye çabalayan hayvan severler, her 4 Ekim’de Dünya Hayvanları Koruma Günü’nü herkese hatırlatıyorlar.

 

 

Ataşehir Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü yaptıkları çalışmalarla ilçenin ‘hayvan dostu’ nitelemesini kazanmasını sağlarken, sivil toplum kuruluşları da bu değere sahip çıkıyor ve Ataşehir Malatyalılar Derneği’nin yaptığı gibi hayvanları unutmuyor.

 

 

Ataşehir Malatyalılar Derneği (ATAMAD) bugün 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nü Ataşehir Hayvan Barınağı’nda geçirerek, farkındalık yarattı. Dernek Başkanı İrfan Kiraz ve dernek üyeleriyle barınağa giden hayvan severler, barınaktaki hayvanlarla sevgi alışverişinde bulundular. Ataşehir Malatyalılar Dernek Başkanı İrfan Kiraz ve dernek üyelerinin gerçekleştirdiği etkinlikte konuşma yapan Kiraz şunları söyledi: “Etinden sütünden gıda olarak, derisinden giyecek, sırtından binek olarak faydalandığımız, kiminden rehber olarak, kiminden de adli vakaları çözmede yardımcı olarak istifade ettiğimiz hayvanları bir gün de olsun anmaktayız. Arkadaşlık amacıyla evde beslenen kedi, köpek, kuş gibi evcil hayvanlar, süs ve itibar göstergesi olarak beslenen hayvanlar, taşımada kullanılan veya gıda sektörü için yetiştirilen hayvanlar insan hayatının vazgeçilmez öğeleri haline gelmiş olup, sayıları da insan nüfusunu geçmiştir.”

 

 

 

 

 

                               “HAYVANLAR YERYÜZÜNÜN AYRILMAZ BİR PARÇASIDIR”

 

“Bir de yaban hayatının bir parçası olan hayvanlar vardır. Eko sisteminin dengesini sağlayan ve bu hayvanlar hem dünyanın süsü hem de yeryüzünün ayrılmaz bir parçasıdır. Karşılaştığı her nesneyi kendisine istifade etmek için kullanılan, yarar görmediği canlıyı beslemeyen insanoğlu için doğada yaşayan hayvanlar bazen önemsenmemektedir, geri planda bırakılmaktadır. Yüzyıllardır devam eden insanoğlunun yaşam tarzı ve hunharca avlanma güdüsü yüzünden birçok hayvanın nesli tehdit ve tehlike altındadır.”

 

 

 

 

 

                                                               “İYİ Kİ VARSINIZ”

 

Dinimiz, hayvana eziyet etmeyi yasaklamış, bir hadisi şerifte ibadetlerini yapmasına rağmen hayvana eziyet eden kişinin cehennemlik olduğu bildirilmiştir. Ecdadımız sokak hayvanları için pratik çözümler bulmuş olup şimdilerde kısırlaştırma, itlaf veya barınak adına hayvan hapishaneleri oluşturma gibi uygulamalarına göre daha insancıl fikirler üretilmiştir. Örneğin; eskiden buğday ekilirken kurda, kuşa aşa diyerek tohum serpilir, meyve ağaçlarının üst dalları yaban hayvanlarına bırakılırdı. Güvercinler için saraylar yapılır, kışın hayvanlar için yemler bırakılırdı. Hayvanların koruma gününün kutlama zamanı için 1822 tarihinde Hayvanları Koruma Federasyonu’nun kuruluş tarihi olan 4 Ekim seçildi. Bugün yeni nesillere hayvan sevgisini aşılamak ve halkımıza hayvan hakları konusunda bilgi vermek için toplantı ve etkinlikler düzenlenir. Tekrar bugün duyarlı olup, sokaktaki dostlarımızı ziyarete geldiğiniz için ben bir kere daha derneğim ve yönetici arkadaşlarım adına ayrı ayrı teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız.” ifadelerini kullandı.

 

 

 

Ataşehir Malatyalılar Dernek Başkanı İrfan Kiraz’ın konuşmasının ardından dernek üyeleri hayvanlarla keyifli vakit geçirdiler. Malatya’ya özgü kayısı ve kayısı çekirdeği de etkinliğe katılanlara ikram edildi.