5d6cc4d4-c700-410e-a570-f3d49f2caf2d

 

 

 

Ataşehir Belediye Meclisi Temmuz toplantısı İstanbul için tekrar edilen 23 Haziran seçimleriyle açıldı. Ataşehir Belediye Meclisi 1 Temmuz Pazartesi günü Meclis 1.Başkan Vekili Sevgi Uluğ’nun konuşmasıyla başladı. Uluğ konuşmasında Denizcilik ve Kabotaj Bayramı dolayısıyla kısa bir kutlama konuşması yaptı. Ardından Sevgi Uluğ, 2 Temmuz Sivas katliamının yıl dönümü üzerine konuştu. Uluğ konuşmasında şu sözlere yer verdi:  “Madımak Oteli’nde sevgiye ve kardeşliğe yapılmış saldırıda geriye acılar anılar ve düşler kalmıştır. 26 yıldır Sivas’ın alevi sönmedi ve adalet arayışı bitmedi. Sivas katliamını unutmadık, unutturmayacağız.” ifadelerini kullandı.  

 

Ataşehir Belediye Meclisi 1. Başkan Vekili Sevgi Uluğ konuşmasının ardından Ataşehir Belediye Meclisi Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanı İlhami Yılmaz’a söz verdi. Yılmaz konuşmasında 23 Haziran’da tekrarlanan İstanbul seçimlerine değindi. Yılmaz YSK’nın 31 Mart seçimlerini iptal etmesini eleştirerek “hukuksuzluk yapıldığının” altını çizdi. Yılmaz: “Sayın başkan, değerli arkadaşlarım öncelikle bu süreç içerisinde  çok değerli iki seçim bitiriyoruz. Özellikle 31 Mart Yerel Seçimlerinde yurttaşlarımız büyük bir demokratik düşünceyle kendilerini beş yıl yönetecek yerel yöneticilerini seçmişlerdir.  Büyükşehirlerde olduğu gibi İstanbul’da da demokratik bir seçim sağlanmıştır. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Sayın Ekrem İmamoğlu seçilmiştir. Ancak Sayın İmamoğlu mazbatasını alarak İstanbul’a 18 günlük başkanlık yapmıştır. Bu kısa sürede bile İmamoğlu, öğrencilerin ulaşım kartlarını yüzde 40 ve su faturalarında yüzde 40 indirim gibi çok önemli kararların altına imza atmıştır.”

 

 

 

 

 

“23 HAZİRAN SANDIĞIN VE DEMOKRASİNİN ZAFERİ OLMUŞTUR”

 

 

 “Ancak YSK’nın haksız kararı sonucu İstanbul  seçimleri iptal edilmiştir. Bu anti demokratik karar İstanbullu  milyonlarca seçmenin kararının hiçe sayılması anlamına gelmiştir. Vatandaşlarımız kendi kararlarına darbe olarak gördükleri bu hukuksuz hükmü 23 Haziran’da daha büyük bir katılımla boşa çıkarmışlardır. 31 Mart’ta 14 bin oy farkıyla iş başına getirdikleri Sayın İmamoğlu’na  23 Haziran’da 806 bin oy farkıyla bir kez daha onay vermişlerdir. 23 Haziran seçimleri hakimiyetin kayıtsız şartsız millette olduğunu, millet iradesinin önüne set çekilemeyeceğini çok açık olarak göstermiştir. 23 Haziran sandığın ve demokrasinin zaferi olmuştur. Vatandaşlarımızın sandığa ve demokrasiye olan güveni tazelenmiştir.  Geleceğe daha da umutla bakabilmelerinin yolu açılmıştır. Şimdi Sayın İmamoğlu hiçbir ayrım gözetmeksizin 16 milyon İstanbulluya hizmet etmek için görevinin başındadır. İsrafa son vererek şeffaf bir anlayışla hizmet edeceğine yürekten inanmaktayız.  Bizler de bu çalışmalarında kendisinin yanında olacağımızı beyan ediyoruz. Yeni dönemin İstanbul’a hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

 

 

İlhami Yılmaz’ın konuşmasının ardından söz alan Ataşehir Belediye Meclisi Ak Parti Grup Başkanı Av. Mustafa Naim Yağcı Yılmaz’ın konuşmasında geçen “Demokrasiye güven artmıştır.” sözünü eleştirdi. Naim Yağcı sözlerine şöyle devam etti: “Öncelikle 23 Haziran seçimlerinin tüm milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Milletin iradesiyle İstanbul’un bundan sonraki beş yıllık döneminde belediye başkanlığı görevini yürütecek olan Sayın Ekrem İmamoğlu’nu tebrik ediyorum. İstanbul için güzel hizmetlerde bulunmasını temenni ediyorum. Tabii seçim YSK tarafından onlarca yüzlerce seçimin idare edildiği gibi 31 Mart seçimleri de idare edilmiştir. Bazı il ve ilçelerde itiraz tespit edilmiştir ve bazı yerlerde seçimin tekrarına karar verilmiştir. Bunları yapan da YSK’dır.”

 

“MİLLET NE DEMİŞSE ASLI OLAN ODUR”

 

“ Nihayetinde 23 Haziran tarihli İstanbul seçimi tekrarı söz konusu olmuştur. Bunun üzerine de milletimiz sandığa gitmiş ve bir kararda bulunmuştur. Milletin kararı esastır. Baştan beri söylediğimiz bir şey vardır. Millet ne demişse aslı olan odur. Milletin iradesi esastır. Buna saygı duymak herkesin de borcudur. 31 Mart seçimlerinde milletin iradesine saygı duyulmadı. Bunun üzerine yasaların tanımış olduğu itirazlar dile getirildi. İtirazlarımız çok çeşitliydi. İtirazlarımız içerisinde üzerinde ehemmiyetle durduğumuz ve özellikle arzu ettiğimiz oyların, sandıkların tamamının sayılması üzerineydi. Seçimlerin tekrarı beklentimiz hiçbir zaman olmadı. İlhami Başkan (Yılmaz) şunu ifade etti; “Demokrasiye güven artmıştır.” yani tersi olmuş olsaydı demokrasiye güven azalmış mı olacaktı? Ülkemizin demokrasiye güveni tamdır ve hiçbir zaman da bu güven zedelenmemiştir. Konjonktüre göre zaman göre demokrasiye güven değişmemiştir.”

 

“ÜLKEMİZDEKİ DEMOKRASİYİ KİMSE TARTIŞMAYA KALKMASIN”

 

 

 

 “Ülkemiz bu imtihandan çok geçmiş ve bunu geleceğe taşıyacaktır. Bundan sonra ülkemizdeki demokrasiyi kimse tartışmaya kalkmasın. Bunun üzerine siyaset yapma gayreti içerisine girmesin. Ataşehir içinde bu seçimler önemli. Üçüncü dönemini geçiren bir idare var burada. Ataşehir Belediye Başkanı  ve belediye yetkilileri  bütün sorgulamalarda  yapmaya çalıştığımız tüm girişimlere merkezi hükümet engel oluyor demişlerdir. Önümüz tıkanıyor, hedeflerimize ulaşamıyoruz demişlerdir. Artık, hedeflerinin önündeki tüm yollar açılmıştır. Bundan sonra Ataşehir'in hizmetlerin en yükseğine sahip olacağına inanıyoruz. Bizler de Ataşehir’e  2009, 2014 ve 2019'da çok ciddi sunulan vaatlerin ve 15 yıldır bekleyen vaatlerin yapılmasını bekliyoruz. Bir de İBB’den randevu alamadıkları taahhütleri vardı. Artık böyle bir problemleri kalmadı. Ataşehir'e 10 yılda yapılmaya çalışanları önümüzdeki beş yılda yapılmasını bekliyoruz. Bizler de takipçisi olacağız çalışmaların ve ayrıca destek de olacağız.” şeklinde konuştu.

 

 

Konuşmaların ardından meclis gündemine geçildi. Müdürlüklerden gelen  gündemdeki 20 madde komisyonlara havale edilerek 4 Temmuz Perşembe günü tekrar edilmek üzere toplantı sona erdi.