85512b50-aac2-42f0-aa49-8a814f3398c6

 

Genel- İş Sendikası ile Ataşehir Belediyesi arasında yapılan toplu sözleşme görüşmeleri 1 Temmuz tarihinde başlamış 3 Temmuz’da da ikinci görüşme gerçekleşmişti. Üçüncü görüşmenin sağlanacağı 5 Temmuz günü sözleşme saatinden önce Genel-İş Sendika üyeleri  Ataşehir Belediye binası önünde toplanarak grev kararı aldı.

 

 

 

Yaklaşık  300   sendika üyesinin toplandığı Ataşehir Belediye binası önünde “Kurtuluş yok ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganları yükseldi. Grev sözcüsü olarak konuşan İstanbul Anadolu Yakası  Şube Başkanı  Ahmet Arıkan konuşmasında daha önce yapılan görüşmeler doğrultusunda anlaşmazlıktan ziyade uyuşmazlığın söz konusu olduğuna vurgu yaptı. Arıkan konuşmasında şu sözleri dile getirdi:  “Yaklaşık beş aydır süren  toplu sözleşme sürecimizin grev kararını açmaya geldik.  Dün sizlere  bugün için grev kararının açılacağını söylemiştik. Biz tüm birim toplantılarımızda açıkca bunu ifade etmiştik. Siz Ataşehir Belediyesi’nin yüz aklarısınız. Bugün buraya gelip emeğinin, ekmeğinin hakkını sonuna kadar savunan, sahip çıkan emekçi kardeşlerim, sizleri yürekten kutluyorum. Sizlerin de bildiği gibi bu toplu sözleşme yaklaşık 2000 kişiyi ilgilendiryor.”

 

 

 

 

"gidin belediyeyle pazarlık yapın hakkımızı alın"

 

 “Sizler  sendikaya üye oldunuz ve dediniz ki,  haklarımız için gidin belediyeyle pazarlık yapın, hakkımızı alın, taleplerimizin karşılanmasında mücadele edin. Yetki belgesinden sonra 60 günlük yetki belgesi süreci maalesef boşa geçirildi. Masada zamanı doğru kullanarak bu işi bitirelim dedik. Ama maalesef seçim dönemi dolayısıyla olmadı. Özellikle sizler, Ataşehir için seçim döneminde en büyük hassasiyeti gösterdiniz.  Elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştınız.”

 

“uyuşmazlık için grev kararı aldık anlaşmazlık için değil”

 

“ Dolayısıyla bu hassaiyeti herkesin görmesi gerekiyor. Şimdi gelinen süreçte hepiniz biliyorsunuz ki;  bizim bugün yasal anlamda çıkan kararı asmamız gerekiyordu. Geldik bugün grev kararımızı açtık. Arkadaşlar, uyuşmazlık için grev kararı aldık, anlaşmazlık için değil. 31 Mart’ta belediye başkanımızın izniyle, yardımcıları ile 91 maddeyi müzakâre ettik. 91 maddenin 31 maddesini geçirdik.”

 

 

“gidin ve o maddeleri de almadan gelmeyin dediniz”

 

“Ama geride hâla sizleri çok ilgilendiren maddeler var. Sizler o maddeler için de bizlere gidin ve o maddeleri de almadan gelmeyin dediniz. Bizler de sizler bizim yanımızda olduğunuz için,  dediklerinizi yapıyoruz. İrade sizsiniz, talepler sizlerin talepleridir.”

 

 

 

 

 

“Burası bizim belediyemiz bizler buranın emektarlarıyız”

 

“Bizler toplantılarımızda konuştuğumuz gibi belediye başkanımıza ve yardımcılarına da hep şunu söyledik: Burası bizim belediyemiz bizler buranın emektarlarıyız. Bizler buradan evimize ekmek götürüyoruz. Ama enflasyon karşısında ezildik dedik. Dolayısıyla bizim derdimiz sizin bu probleminizi çözmektir. Asgari ücret, yol ve yemek ücretlerinde iyileştirme sizlerin hakkıdır. Sendikaya üye oldunuz, örgütlendiniz. Toplu sözleşme masasındayız. İş güvencesi yönetimde, idarede söz sahibi olmak  istediğinizi biliyorum.”

 

“Biz masayı yıkan taraf olmayacağız”

 

“Ben de burada şube başkanı olarak hepinize söz veriyorum . Biz masayı yıkan taraf olmayacağız. Umuyorum ki; bunlar dikkate alınır (!) Masaya oturduğumuzda barış içerisinde greve gidilmeden sözleşmelerinizi imzalarız arkadaşlar.” şeklinde konuştu.