ğğ

 

Ataşehir Metropol İstanbul’daki yeni yerinde, iki farklı sahnesiyle hem birbirinden farklı oyunlara hem de konserlere ev sahipliği yapan DasDas, yeni haftada kendi prodüksiyonlarıyla beraber önemli konuk oyunları da seyircilerle buluşturacak. 

 

DasDas’ın kapalı gişe oyunlarından ‘Joseph K.’da Kafka’nın üzerinden yıllar geçse de zaman aşımına uğramayan ‘Dava’sı yeniden açılıyor. Mert Fırat, Didem Balçın, Onur Dilber ve Özgün Aydın’ın rol aldığı, İngiliz yazar Tom Basden’ın kaleme aldığı oyunda Joseph K.’nın hayatı otuzuncu yaş gününde tamamen değişiyor ve kendini mantıksız bir adalet sistemiyle savaşırken buluyor. Çevirisini İlksen Başarır’ın yaptığı ‘Joseph K.’, 12 ve 21 Şubat tarihlerinde DasDas Sahne’de seyircilerle buluşacak. 

 

DasDas Atölye’nin konuk oyunlarından ‘Julie’, 12 Şubat’ta tiyatroseverleri, güç oyununda yerlerini almaya davet ediyor. August Strindberg’in cinsiyet, sınıf ve güç temalarını ele alan klasik trajedisi, zamansız bir evde yeniden karşımıza çıkıyor. Genç ve vahşi Julie’nin verdiği yılbaşı partisinde Jean ve Kristin’in de dahil olmasıyla güç oyunu başlıyor. Bu oyunun vahşi bir hayatta kalma savaşına dönüşeceği ‘Julie’de Ahmet Varlı, Gizem Erman Soysaldı ve Nilay Erdönmez rol alıyor. 

 

MAVİ SAHNE AYRICALIĞI İLE ‘ÇOK SATANLAR’ VE ‘GÜLE GÜLE DİVA!’ SEYİRCİLERLE BULUŞUYOR 

 

Sadece DasDas’ta yer alan Anadolu Efes Mavi Sahne kapsamında tiyatroseverler, Şubat ayı boyunca her hafta Çarşamba akşamı birbirinden farklı oyunları, özel fiyatlı biletlerle DasDas Atölye’de izleyebiliyor. Mavi Sahne’de bu haftanın ilk oyunu olarak 13 Şubat’ta ‘Çok Satanlar’ seyircilerle buluşacak. A. Tansu Taşanlar ve Oya Unustası’nın rol aldığı oyunda, internette yayınladığı müstehcen anılarıyla şöhreti yakalayan Ethan ve edebi yeteneğine rağmen tanınmayan Olivia’nın tesadüfen karşılaşmaları sonucu yaşananlar anlatılıyor. 

 

Selen Uçer’in tek kişilik oyunu ‘Güle Güle Diva!’da seyirciler, Uçer’in hayat verdiği başka kadınların öyküleri üzerinden kendi hayatlarını görecekler. Unutulanları hatırlatan, hatırlatanları ise yeniden düşündüren oyun, Afife Jale ödüllü Firuze Engin yazıp yönetti. ‘Güle Güle Diva!’, Anadolu Efes Mavi Sahne kapsamında 20 Şubat’ta DasDas Atölye’de sahnelenecek. 

Usta oyuncu Şener Şen’in yıllar sonra tiyatro sahnesine döndüğü ‘Zengin Mutfağı’, 13-14-18 ve 19 Şubat tarihlerinde DasDas seyircisiyle buluşmaya devam ediyor. Şen’e genç bir oyuncu kadrosunun eşlik ettiği oyun, Cumhuriyet tarihinde görülmüş en büyük işçi hareketi olan 15-16 Haziran 1970 olaylarının zengin bir ailenin mutfağına yansımasını tiyatroseverlerle paylaşıyor. 

 

Lale Mansur ve Gizem Aldemir’in rol aldığı, Marsha Norman tarafından yazılmış Pulitzer Ödüllü ‘İyi Geceler Anne’, ilk kez DasDas’a konuk oluyor. Ankara Sanat Tiyatrosu’nun sahneye koyduğu oyun, bir anne-kız ilişkisi üzerinden hayat, umut, umutsuzluk ve ölüm meselelerine derinlemesine iniyor. İki kadının, evde ve birbirlerinde sıkışmış hayatları tansiyonu yüksek bir psikodrama yoluyla seyirciyi özel bir oyunculuk yolculuğuna çıkarıyor. ‘İyi Geceler Anne’, 14 Şubat akşamı DasDas Atölye’de! 

 

Ortak tutkulara sahip iki eski arkadaş olan Koray Candemir ve Harun Tekin, DasDas’ın en sevilen etkinliklerinden ‘Şakalı Akustik’ için 15 Şubat Cuma akşamı bir araya geliyor. Beş yıldan beri biletleri satışa çıktığı an hızla tükenen bu özel gecede Candemir ve Tekin, kendi şarkılarını seyircilerle paylaşacaklar. Ev ortamı hissinin yaşandığı etkinlikte şarkılara, iki müzisyenin keyifli sohbeti de eşlik edecek. 

 

DasDas Çocuk, her hafta sonu minik seyircilerini birbirinden renkli ve hayallerle dolu dünyalarda yolculuklara çıkarıyor. 16 Şubat’ta çocuklar, ‘Göçebe’ adlı oyunda Cıbıra ve Cıbıro ile tanışacaklar. Fırtına sonucu sürüklenerek kendini daha önce hiç görmediği bir sahilde bulan Cıbıra ile sahile kamp yapmaya gelen Cıbıro, birbirlerinin dillerini bilmemelerine rağmen iletişim kurmaya çalışacaklar. Alper Baytekin’in yazdığı, Sercan Özinan’ın yönettiği ‘Göçebe’de Gözde Kısa ve Ozan Karabulut rol alıyor. 

 

Mert Fırat ve Volkan Yosunlu’nun yönettiği ‘Timsah’, Erkan Avcı, Ferit Aktuğ, Özgün Aydın ve Hazal Türesan gibi ekranın sevilen oyuncularını bir araya getiriyor. İngiliz mizah yazarı Tom Basden’ın Dostoyevski’nin aynı adlı öyküsünden esinle yazdığı oyun, gösteri toplumunun sistemle el sıkışmayı seçen aktörleriyle, bir timsahın karnından “hesaplaşıyor.” En az hayatta şahit olduklarımız kadar “tuhaf ama gerçek” olan bu oyun, 16 Şubat’ta DasDas Sahne’de!

 

16 Şubat Cumartesi akşamı DasDas Atölye’de güzellik kavramı masaya yatırılıyor. İbrahim Selim’in yönettiği ‘Çirkin’, insan bedeninin bir nesneye dönüştüğü, güzellik kavramının sosyal bir takıntı halini aldığı ve her şeyin satılık olduğu vahşi modern dünyadan sesleniyor. Edip Tepeli, Gizem Erdem, Ali Yoğurtçuoğlu ve Volkan Yosunlu’nun rol aldığı kara komedi türündeki oyun, bu dünyada yolunu kaybeden bireyi absürt bir bakış açısıyla ele alıyor. 

Anton Çehov’un “Moskovalı Hamlet’im” dediği ‘Ivanov’, Saim Güveloğlu’nun rejisiyle 17 Şubat’ta DasDas’ta seyircilerle buluşuyor. Şehsuvar Aktaş, Tansu Biçer ve Tülin Özen gibi usta oyuncular ile genç bir oyuncu kadrosunu bir araya getiren oyunda, Çehov’un tüm oyunlarının ortak temalarından ‘kendine acıma’ ve ‘kendi yok oluşunu hazırlama’ hissi ön plana çıkıyor.  

 

Martin McDonagh’ın kaleme aldığı, İlham Yazar’ın yönettiği sürprizlerle dolu kara komedi ‘Kayıp El’, 19 Şubat’ta DasDas Atölye’de sahneleniyor. 2010 yılında Broadway’de dünya prömiyerini yapan ve bugün hala ABD’nin pek çok şehrinde oynanan oyun, hayal kırıklıkları ve yüzleşmeler temelinde yeniden inşa edilmeye çalışılan yaşamları esprili bir dille anlatıyor. ‘Kayıp El’de, Ali Yoğurtçuoğlu, Arif Pişkin, Duygu Üstünbaş ve İnanç Konukçu rol alıyor. 

 

REHA ÖZCAN VE ÖYKÜ KARAYEL’İ BULUŞTURAN ‘TERK’, ANADOLU YAKASI’NDA SADECE DasDas’TA

 

DasDas, yepyeni bir oyuna ev sahipliği yapıyor: ‘Terk’. Reha Özcan ve Öykü Karayel’i buluşturan ve Anadolu Yakası’nda sadece DasDas’ta seyredilebilecek oyun, terk edemeyen genç bir kadın ve gitme diyemeyen bir terapistin arasındaki süresi çoktan aşılmış bir seansı sahneye taşıyor. Milay Ezengin’in kaleme aldığı ve Serkan Salihoğlu’nun yönettiği ‘Terk’, kalp kıran erkeklerin, kadınların, rastlantıların, kayıp babaların, durmayan yağmurun ve iyileşmenin hikayesini anlatıyor. Bir terapi odasının sahnede baştan aşağı yeniden kurulduğu oyun, DasDas Sahne’de ilk kez 20 Şubat’ta oynanacak. 

 

20’nci yaşını kutlayan Altıdan Sonra Tiyatro’nun ‘Nihayet Makamı’ adlı oyunu 21 Şubat’ta ilk kez DasDas Atölye’ye misafir oluyor. Burçak Çöllü’nün yazıp yönettiği oyun, işgal altındaki İstanbul’da geçiyor. Bir zamanlar şöhretli şairesi Şehvar Hanım’ın yalnız hayatının ani değişimine tanık olacağımız ‘Nihayet Makamı’nda Şehvar’ın eski hizmetçisi Sabriye’nin ziyarete gelmesiyle anılar, hikayeler, şiirler ve en çok da şarkılar gün yüzüne çıkacak. 

 

Metropol İstanbul’daki yeni yerinde sayısız tiyatro oyunu ve konsere ev sahipliği yapan DasDas’ın biletleri Biletix’te satışta! Maximum Kart sahipleri, yüzde 10 indirimli olarak biletlerini satın alabilirler. 

 

Bilet Satış: www.biletix.com

Detaylı Bilgi: www.dasdas.com.tr

 

12 Şubat Salı 20.30 Joseph K. 

12 Şubat Salı 21.00 Julie

13 Şubat Çarşamba 20.30 Zengin Mutfağı

13 Şubat Çarşamba 21.00 Anadolu Efes Mavi Sahne: Çok Satanlar

14 Şubat Perşembe 20.30 Zengin Mutfağı

14 Şubat Perşembe 21.00 İyi Geceler Anne

15 Şubat Cuma 21.00 Şakalı Akustik

16 Şubat Cumartesi 13.00 Göçebe

16 Şubat Cumartesi 20.30 Timsah

16 Şubat Cumartesi 21.00 Çirkin

17 Şubat Pazar 17.00 Ivanov

18 Şubat Pazartesi 20.30 Zengin Mutfağı

19 Şubat Salı 20.30 Zengin Mutfağı

19 Şubat Salı 21.00 Kayıp El

20 Şubat Çarşamba 20.30 Terk

20 Şubat Çarşamba 21.00 Anadolu Efes Mavi Sahne: Güle Güle Diva!

21 Şubat Perşembe 20.30 Joseph K. 

21 Şubat Perşembe 21.00 Nihayet Makamı