deniz

    Ataşehir belediye olduğundan bugüne kadar Fen İşleri Müdürlüğünü başarıyla  icra eden Deniz Kutlu, Ataşehir Belediye Başkan Yardımcılığına  atandı. Yeni görevini ve geçen süreci Deniz Kutlu ile istişare ettik.

 Ataşehir ilçe olduğu günden bu zamana kadar belediyede müdür olarak hizmet veriyordunuz. Şimdi ise başkan yardımcısı olarak… Geçen süreyi bize anlatabilir misiniz? 

2009 Temmuz ayında Çevre Şehircilik ve Orman Bakanlığı’ndan Ataşehir’e memur olarak nakil oldum. 2009’dan bu zamana kadar da Ataşehir Belediyesi’ndeyiz. 2009 Temmuz ayında Park ve Bahçeler Müdürü olarak çalışmalarımıza başladık. Belirli bir süre sonra da Fen İşleri Müdürlüğü olarak çalışmalarımız devam etti. 

                                   “Ataşehir aşkımız, biz hizmet için varız”

Uzun yıllardır Fen İşleri Müdürlüğü'ndeydim. Ataşehir’i yakinen tanıyoruz, içindeyiz. Yaklaşık üç hafta önce de başkanlık makamının takdiriyle belediye başkan yardımcısı olarak göreve geldim. Bölümüme bağlı müdürlükler; Fen İşleri Park Bahçeler Müdürlüğü, Emlak İstimlak, Mali Hizmetler, Plan Proje ve İşletme Müdürlüğü’nden oluşuyor.

Hedefinizde neler var? 

Hedefimizde Ataşehir' in kurucu Belediye Başkanı Battal İlgezdi ile beraber başladığımız ve devam ettiğimiz bir hizmet sevdamız var. Battal Başkan söylüyordu: “Ataşehir aşkımız, biz hizmet için varız.” Battal Başkan’ın bu sloganıyla beraber yürümeye devam ediyoruz. 31 Mart 2019’da yerel yönetim seçimlerimiz tekrarlanacak. 2019 ile beraber Ataşehir’de kaldığımız yerden devam edip üçüncü dönemiyle beraber Ataşehir Belediyesi’ni İstanbul’un beş ilçesi arasına girmiş, kurumsal yapısı tamamlanmış, standartları oturmuş, birçok ilçe belediyesinin verdiği hizmetlerden daha fazlasını vererek yürümeyi planlıyoruz.

     “Kendi kaynakları ile ayakta durmaya çalışan bir belediye yapımız var”

 2009’dan bugüne kadar yaptıklarınızın dışında, içinizde ukde olup da yapamadıklarınız var mı? 

Belediye başkanımızın projelerini ve hedeflerini uygulamak bize ve bizim gibi belediyeye bağlı birimlere nasip oldu. Ama takdir edersiniz ki; kimsenin tek başına bir şey yapma şansı yok. Biz bir ekip halinde çalışıyoruz. Geldiğimiz noktada belediye olarak fena bir durumda değiliz. Daha iyisi var mı? Tabii ki var. Ama yerel ölçekteki kendi kaynakları ile ayakta durmaya çalışan bir belediye yapımız var. Bazı projelerimizi hayata geçiremedik. 

                          "Maalesef mülk fakiri bir ilçe Ataşehir"

Maalesef mülk fakiri bir ilçe Ataşehir. Belediyenin çok fazla mülkü yok. Elinde kalan bazı mülklerde projelerimiz vardı. Örneğin Küçükbakkalköy Mahallesi’nde kapalı spor salonu ve yüzme havuzu projelerimiz vardı. Bu proje tamamen hazırdı. İmar planı, park, otopark ve spor alanı gözüküyordu. Plan notu ekleyelim dedik. Yapılaşmasını nasıl belirleriz diye… Bir anda yeni 5000’lik planla park alanına dönüştü. Bakıyorsunuz ilçede spor alanı var mı? Maalesef yok. Planlarda yok. Ama 5000 çocuğa farklı kurumların yüzme havuzlarında hizmet verdirmeye çalışan bir belediyeyiz. İstiyoruz ki kendi kalıcı alanlarımızı artık oluşturalım. Ama bunun için imar planlarında özellikle 5000’lik planlarda elimizi kolumuzu bağlıyorlar! Bu bizi üzüyor. Onun dışında yine Ataşehir Bulvarı üzerinde  trafiği yer altından ilerletecek ve bu şekilde kent meydanı oluşturacak projemiz engellemelerden hayata geçirilemedi. Kültür merkezi ve kardeşlik meydanıyla da bütünleşen son derece teknik yapısı her şeyi tamamlanmış iyi bir proje alanımız vardı. Burası da İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kabul görülmedi. Görmemesinin nedeni teknik bir gerekçe de değil. Teknik açıdan bir gerekçe olsa, biz de deriz ki; teknik açıdan doğru değilmiş ama tamamen "başka nedenlerle" çalışmalar engelleniyor. Sonuçta belediyecilik bir hizmet yarışı. Hizmeti engelleyerek bir takım şeylere ulaşabilmek mümkün değil. Sonuçta Ataşehir’de yaşayan insanlar hem Ataşehir Belediyesi’ne hem de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne vergi ödüyorlar. Bize bu vergiyi neden ödüyorlar? Hizmet alabilmek için ödüyorlar. Biz de  artık ilçe belediye standardını biraz daha yükseltelim istiyoruz. Kaldırım, asfalt yapan bir belediye olmaktan çıkıp katlı kavşak yapabilelim. Büyük meydanlar oluşturabilelim. Bunu yapabilir miyiz? Evet bunları yapabiliriz. Ama bunların mülkiyet ve planlanma sürecinde engellenmesi bizi üzüyor. 

İBB’den dönen imar planları hakkında neler söylemek istersiniz?

                                             “Planları onaylamama İBB’nin vatandaşı cezalandırma yöntemi”

Bir diğer konu Planlar. Özellikle Ataşehir İmar Planları. Ataşehir’in on yedi mahallesinde on üçe yakın ayrı imar planıyla çalışıyordu. Bütünleşmiş bir imar planı yoktu. Kayışdağı Mahallesi Kadıköy’den gelmiş iki gidiş iki  gelişli yol Ümraniye’den gelen planda bir gidiş bir gelişe düşüyordu. Bunları bütünleştirelim dedik. İmar sorunlarını çözelim dedik. Sonuçta vatandaşın tapulu mülkleri. Kimse vatandaşa devlete ait bir araziden bir şey vermiyor. Vatandaşa kendi mülkiyet hakkının karşılığını vereceğiz diye bekliyoruz. İmar planlarının yapılıp kentin dönüşmesi lazım ki deprem sıkıntısı ortadan kalksın. Bu sürecin uzaması hem ülkenin genel ekonomik koşullarını inşaat sektörünü tetikliyor hem deprem dediğimiz hadisenin olabilme ihtimalini hem de karşı vatandaşın can güvenliğini etkiliyor. Ama hepsinden önemlisi birbiriyle bütünleşen meydanları ve hizmet binaları olan Ataşehir Belediyesi’nin önünü kesmeyi hedefliyor. Planları onaylamama  İBB’nin vatandaşı cezalandırma yöntemi.  

“Önce insan diyen yerel yönetim yapısının nasıl olduğu görülmeye başlandı”

Bir bürokrat olarak siyasette çok tartışılan bir isimsiniz. Bunun sebebi nedir?

Siyasi değilim, bürokratım. Ama yaptığımız iş yerel yöneticilik. Siyasi seçimlerde iş başına gelen kurumlar var. Tabii bu kurumların işleyiş düzeni ve  kamu düzeni var. Bu kamu düzeninin kendi mecrasında işlemesi gerekiyor. Bundan ödün vermeden hizmetlerimize devam ediyoruz. Yaptığınız her işin sahada bir karşılığı var. Siyasi seçimlerle iş başına gelen kurumlarda ister istemez siyasi sonuçlara ulaşılıyor. Bu siyasi sonucu kurum lehine ve belediye başkanımızın lehine ayırmada kullanıyoruz.

Yeni yıl için Ataşehirlilere iletmek istediğiniz mesajınızı öğrenebilir miyiz?

2009’dan bu yana Battal İlgezdi’nin başında olduğu Ataşehir Belediye Başkanlığı ile beraber herkes eşit mesafede hizmet almaya başladı. Önce insan diyen yerel yönetim yapısının nasıl olduğu görülmeye başlandı. Bizim 2009’dan dileğimiz, bu anlayışımızın ülkenin tümünde hakim olması. Ülkede birlik beraberliğin ve kardeşliğin hakim olmasına ihtiyaç var. İnsanlığın bittiği süreçleri yaşıyoruz. Biz yerel yönetim olarak insanların ekonomik açıdan çoğu ihtiyaçlarını çözemeyebiliriz. Ama Ataşehir’de farklı ekonomik durumda olan vatandaşlarımızı kültür, sanat, eğitim ve spor alanında birbirine yaklaştırmaya başladık.  Belediye başkanımızla beraber çok farklı noktalarda olacağımıza inanıyoruz. Ülkenin de ekonomik koşullarının düzelmesini umut ediyoruz. Çünkü bu ülke hepimizin, hepimiz aynı geminin içindeyiz. Bu dönemde en çok ihtiyaç duyduğumuz konu insanları birleştirmek…