METİN UCA 13 MART 2019 (11)

                         

 

 

 

10. Ataşehir Belediyesi Tiyaro Festivali, Metin Uca’nın tek kişilik oyunu “Bunu Mu Demek İstedim?” ile devam etti. Doç. Dr. Özlem Kumrular’ın yazdığı Metin Uca’nın oyunlaştırıp, sahneye taşıdığı gösteride, Uca 2 saat kaldığı sahneden alkışlarla uğurlandı.

 

 

Çatalın üçüncü dişi nasıl bulundu? Pantolon düğmeleri yerine daha önce ne kullanılıyordu? Tarih bize anlatılan büyük adamların tarihi mi yoksa küçük detaylar her şeyi değiştirir mi? Hitit usulü kaburga dolmasından Arap’ların alkolü bulmasına, kestane yerken dünya değiştiren Papa’lardan Abdülhamid’in baş hafiyesi, oyunlara konu olmuş Fehim Paşa’nın hiç inanamayacağınız, ağzınızı iki karış açık bırakacak içki arkadaşına kadar hiç bir yerde duymadığınız küçük tarihi öyküler; çok püsürlü tarihi komedi “Bunu mu Demek İstedim”de...

Metin Uca sizi tarihte hiç bilmediğiniz, hiç duymadığınız çok eğlenceli bir yolculuğa çıkarıyor. İlk kez kaka tanrısıyla tanışacak, kaybettiğimiz savaşların nasıl içecek adlarına döndüğüne şaşıracaksınız. Kadın-erkek ilişkileri, yeme-içme kültürü ve tuvalet üstüne aklınızı karıştıracak sorulara gülerek yanıtlar bulacaksınız.  

 

 Gösteri sonrası Ataşehir Belediyesi Genel Sanat Yönetmeni Oben Özkal tarafından Metin Uca’ya Ataşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Çanakkale Zaferi’ni anlatan özel bir kitap takdim edildi.

Metin Uca, oyun sonrası kitaplarını imzaladı.